X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان


بیانیه علوم آهستهما دانشمندان دیگر مطالب خود را به وبلاگ ها عرضه نخواهیم کرد. دیگر بر سر موضوعات کوچک و بزرگ سفسطه پردازی نمی کنیم.  قصد داریم آهسته تر حرکت کنیم.

در مورد ما اشتباه فکر نکنید. ما قطعا منکر پیشرفت سریع دانش در ابتدای قرن 21 نیستیم.  قطعا منکر جریان مداوم انتشار نشریه های علمی که از هفت خوان داوری های سخت گذشته اند و نیز اثرات آنها نیستیم. ما ضرورت وجود رسانه ها و سایت های علمی و منابع اطلاع رسانی عمومی را رد نمی کنیم. ما موافق تخصصی کردن هر چه بیشتر منابع علمی و تفکیک آنها در تمامی رشته های دانشگاهی هستیم. ما خواهان تحقیق و بررسی بر روی عوامل پیشرفت بهداشت و سلامت و رفاه عمومی نیز می باشیم. قطعا همگی ما در این امور سهیم بوده و موافق آنها هستیم.

با این وجود ما معتقدیم که این تمام ماجرا نیست. دانش نیازمند زمان است برای اندیشیدن. دانش  نیازمند زمان است برای درک کردن و زمان برای شکست خوردن. دانش همیشه از آنچه که ممکن است در حال حاضر اتفاق بیفتد آگاه نیست.

دانش به نحوی غیر قابل کنترل به سمت پیشرفت در حرکت است. همراه با تغییراتی نامنظم و جهش هایی ناگهانی و غیر قابل پیش بینی به سمت جلو. اما در عین حال، این حرکت در مقیاس زمانی بسیار آهسته ای صورت می گیرد که نیازمند جولانگاهی است برای حرکت و رعایت حقی به نام عدالت.

علوم آهسته در طول صدها سال تقریبا تنها دانش موجود و قابل تصور  بوده است و امروزه ما معتقدیم که این علم سزاوار احیا و ارتقا و نیازمند حمایت است. جامعه موظف است زمانی را که مورد نیاز دانشمندان است به آنان ارائه دهد. اما مهمتر از آن این است که دانشمندان باید از تمام این زمان داده شده استفاده کنند.

ما مسلما برای تفکر نیازمند زمان هستیم. برای درک کردن نیازمند زمان هستیم. برای درک نکردن و برای درست نفهمیدن نیز مسلما نیازمند زمان می باشیم. به ویژه در جایی که از بازسازی رابطه از دست رفته نوع بشر و علوم طبیعی سخن به میان می آید. ما قادر نیستیم همیشه معنای دانش خود و کاربردهای آنرا برای شما بازگو سازیم زیرا خود ما نیز آن را حقیقتا نمی شناسیم!

علم نیازمند زمان است....

 


آکادمی علوم آهستهطبق مطالب اظهار شده در بیانیه فوق ما معتقدیم که باید زمانی را برای اندیشیدن و ایجاد تعامل و گفتگو و مباحثات مستقیم در دسترس نسل حاضر دانشمندان فعال و موثر قرار داد. ما بر این باوریم که علوم و در کنار آن جامعه که به طور کلی تامین کننده سرمایه علوم می باشد، در طول مدت زمانی بسیار طولانی به نحو مطلوبی به بار خواهد نشست و اما این امر زمانی تحقق می یابد که بکوشیم فرهنگ تفکری غیر آنی را بپرورانیم و آن را زنده نگه داریم. فرهنگی کامل، یکپارچه و پایدار...

موسسات علمی طی مدت زمانی بسیار طولانی تنها مهد علوم به شمار می رفته اند، حتی مدت ها قبل از اینکه نشریات علمی به وجود بیایند، نشریاتی که امروزه اوضاع را کاملا دگرگون کرده اند. در حال حاضر موسسات علمی و تحقیقاتی دیگر چندان تاثیر گذار نیستند و حتی اگر وجود داشته باشند، به جای اینکه فضایی سالم را برای همکاری و تبادل اطلاعات فراهم آورند، عضویت در آنها برای دانشمندان برجسته و عالی رتبه و دیگر نخبگان صرفا تبدیل به هدف و انگیزه ای شغلی گشته است.

انجمن علوم آهسته که در سال 2010 میلادی در آلمان تاسیس شده است، این گوشه خلوت و آرام را برای تفکر و اندیشیدن عرضه می دارد. مکانی که شدیدا اعتبار خود را از دست داده است، اما با این حال نیاز مبرمی به آن می باشد. این انجمن گروهی از محققین اصلی را گرد هم می آورد و در عین حال نخبگان عرصه های مربوط به علوم را برمی گزیند و به آنان مکان، زمان و مهمتر از همه منابعی را ارائه می دهد تا بتوانند به کار اصلی خود بپردازند. یعنی گفتگو کردن، حیرت کردن و اندیشیدن...


مترجم: سالومه فاریابی